Huzurevi Neden Gereklidir?

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Evde bakımı mümkün olmayan, belirli bir yaşı geçmiş kişiler için bakım, ilgi, terapi ve tedavi gibi hizmetleri sağlayan huzurevleri, ihtiyacı olan insanlara yardım eli uzatmasıyla gereklidir. Genellikle kötü bir algı olsa da herkes zaman zaman huzurevi neden gereklidir sorusunun cevabını merak ediyor.
huzurevi neden gereklidir, huzurevi fiyatları

Huzurevi mi arıyorsunuz?

Sosyal Hizmet Uzmanlarımızdan, aradığınız huzurevi hakkında ücretsiz bilgi alın.

Bize Whatsapp üzerinden ulaşın.

Formu doldurun, biz sizi arayalım.

Evde bakımı mümkün olmayan, belirli bir yaşı geçmiş kişiler için bakım, ilgi, terapi ve tedavi gibi hizmetleri sağlayan huzurevleri, ihtiyacı olan insanlara yardım eli uzatmasıyla gereklidir. Genellikle kötü bir algı olsa da herkes zaman zaman huzurevi neden gereklidir sorusunun cevabını merak ediyor.

Huzurevleri, ücret veya bağış karşılığında kalınan özel bakım evleridir. Eskiden yaşlı insanların yalnızlığa terk edildiği, aileleri tarafından bakılmadığı için bırakıldığı yerler olarak görülen huzurevleri günümüzde bu düşünceleri kırmayı başarmıştır. Artık kaliteli hizmet, yardım, gösterilen özel ilgiler, sosyal ortam ile yaşlı kişilerin kendi istekleriyle giderek kaldıkları bir yaşam yeri haline gelmiştir.

İnsanın insana ihtiyaç duyması, iletişim halinde olma arzusu insanın doğasında vardır. Belirli bir yaşa gelmiş kişiler için ise iletişim isteği ilk sıralarda yer almaktadır. Gün boyu evde yalnız başına kalmak mecburiyetinde olan ve sıkılan kişiler için huzurevleri en doğru seçimdir. Zamanın getirisi ile artık bir evde kadın ve erkeğin çalışmasıyla birlikte aynı hanedeki yaşlıların bakımının üstlenilmesi her iki tarafı da zor durumda bırakmaktadır. Bu kişiler evde yalnız kalmaya başlamakta aynı zamanda iyi bakılamamakta olduğu için pek çok zorluk yaşayabilmektedir. Böyle bir durum için son derece doğru olan seçim bir huzurevini tercih etmektir. Yaşlı insanların da sosyalleşmeye, etkinlik yapmaya, ilgi görmeye ihtiyaçları vardır.  Huzurevi neden gereklidir yazımızın kalan bölümünde, ilgili kurumlarda verilen hizmetler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sunulan Hizmetler 

Huzurevinde hizmet veren çalışanlar, güler yüz, hoş sohbet ve dinleme isteği ile huzurevi sakinlerini hoşnut ederler. Burayı tercih edenler, güvenli bir ortamda olduklarını hissederler. Kendi başına yapmakta zorlanacakları durumlarda yardım edebilecek birilerinin olduğunu bilmek onlara güç verir. Sağlıklı beslenmek, kapsamlı sağlık kontrollerinden geçerek sağlık hizmetlerinden yararlanmak huzurevini gerekli kılan unsurlar arasındadır.

Onların sağlıklı ve mutlu olması, huzur içerisinde vakit geçirmeleri adına imkân dâhillerinde çeşitli aktiviteler yapılır. Yaşamın değerli olduğunu hissetmek, sosyalleşmek, kendilerini iyi hissettikleri ve kaldıkları huzurevini kendi evleri gibi benimsemeleri için hizmetler verilir. Kendi yaşlarına uygun hobiler edinip arkadaşlıklar kurarak keyifli vakit geçirmeleri için imkânlar sunulur. Bazı huzurevlerinde toprağa, bitkiye meraklı yaşlılar için botanik bahçeler kurulurken bazılarında geziler düzenlenmektedir. Aynı zamanda her yaştan insanın müziğe ihtiyacı olduğu düşünülerek musiki grupları kurulur. Böylece yaşamını notalar içerisinde sürdürmüş olan, müzikten keyif alan kişiler ve yaşlılık döneminde de buna devam etmek isteyenler için sevindiricidir. Örgü örmeyi, resim yapmayı, satranç ve tavla gibi oyunları oynamayı sevenler için de hizmetler sunulmaktadır.

Yaşlı bir insanın bakımı için olabilecek her şey kaliteli ve güvenilir bir huzurevinin hizmetlerinde bulunmaktadır. Yaşlıların kendi yaşlarına uygun çeşitli aktiviteler yapması, düzenli yemek ve ilaç saatleri, sağlık kontrolleri, sosyal ortamlar, kitap okumak, isteklerine göre yakınlarıyla online ortamda –mümkünse– görüşme sağlamak, belirli vakitlerde ziyaretçi kabul etmek, pek çok huzurevinin sağlamış olduğu hizmetler arasındadır.

Huzurevinin Tercih Edilme Sebepleri

Huzurevini tercih eden yaşlı insanların çoğu, kendilerine bakamama, yalnız kalmaya alışma duygusundan kurtulma, sağlık problemleri ve yakınlarına yük olma hissinin çözümü olarak diğer yaşlılara huzurevinde kalmayı önermektedir. Yaşlı bir insanın tek başına yaşamını sürdürmesiyle beraberinde sarf edilen çaba, insanları huzurevinde kalmaya yönlendirmektedir. Yapılan araştırmalara göre yaşlı kişiler çoğunlukla tek başına yaşayamadığı için huzurevini tercih ediyor. Geri kalan kısmın ise tercih etmelerindeki sebepler; huzurevindeki imkânların daha iyi olduğu düşüncesi, gelecek kaygısı, çocuklarına yük olma düşüncesi, kendini güvende hissetme, aile içi sorunlar ve sosyalleşme ihtiyacı olarak bilinmektedir. 

Huzurevlerinin verdiği hizmette, kendine bakmakta zorlanan yaşlı insanların hak ettiği ilgiyi, hizmeti, bakımı sağlamak bulunmaktadır. Buraya yerleşme düşüncesi insanları bazen umutsuz hissettirse de aslında huzurevlerinin yaşlı kişiler için hizmet veren kurumlar olduğunun unutulmaması gerekir. 

Toplum içinde yaşlılar ile ilgili oluşan genel algılarla birtakım yanlışlıkların çözümlenmesi gerekir. Yaş alan insanlar hayat tecrübelerinin getirisiyle gençlere yol gösterebilecek nitelikteyken bir yandan da yaşamlarının sıradanlaşmasıyla ve oluşan hastalıklar nedeniyle genç insanların istedikleri gibi olmadıklarında farklı tepkilerle karşılaşabilmektelerdir. Anlattıkları konuları tekrar tekrar anlatmak, konuşulanlara ve ortama dâhil olma isteği gibi durumlar görülmektedir. Bu durum da yaşlılara karşı oluşan tahammülsüzlük ve tavırların kötüleşmesini beraberinde getirmektedir. İnsanların empati yapamamalarından doğan sonuçlardan biri de hoşlanmadıkları hareketleri eleştirmek, yanlışları yaşlıların yüzlerine vurmaktır. Bunlar da yaşlı insanların zaman içerisinde psikolojilerinin bozulmasına, içe kapanmalarına veya hayata küsmelerine neden olmaktadır. Oysaki her ne kadar zorluk ve sıkıntı yaşanıyor olsa bile her insan saygı göstermeyi, sabırlı olmayı bilmeli ve bir gün yaşlanacağını hatırlayarak yaşamalıdır.

Sonuç : Huzurevi neden gereklidir?

Belli bir yaşın üstündeki insanların hem sosyal hem de sağlık açısından birçok ihtiyacını huzurevleri ve yaşlı bakım merkezleri gibi kurumlar karşılayabilirler. Huzurevi neden gereklidir sorusuna en iyi yanıtın, kişilerin sosyal hayata yeniden katılarak yaşam konforunu artırması diyebiliriz.

İlgili İçerikler

Huzurevi mi arıyorsunuz?

Sosyal Hizmet Uzmanlarımızdan, aradığınız huzurevi hakkında ücretsiz bilgi alın.

Bize Whatsapp üzerinden ulaşın.

Formu doldurun, biz sizi arayalım.

Hakan Berktaş

Hakan Berktaş

Sosyal Hizmet Uzmanı; Hakan Berktaş 1971 yılında Malatya da doğdu. 2010 yılından bu yana İstanbul da bulunan uzmanımız, Huzurevi Fiyatları dışında, Sosyal Rehberlik projesinin de yürütücüsüdür.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Haber bültenimize kaydolun.

Haber bültenimize kaydolarak, eklenen içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz. Üyelikten istediğiniz zaman ayrılabileceğinizi unutmayın.

Call Now ButtonHemen ARA
huzurevi ekle, huzurevi fiyatları

Huzurevi Fiyatları

Kurumunuzu ücretsiz olarak Huzurevi Fiyatlarına eklemek için lütfen gerekli alanları eksiksiz doldurun. Uzmanlarımız en kısa sürede mail yoluyla iletişime geçecek.

Sosyal hizmet uzmanlarımız sizinle en kısa sürede iletişime geçecek.

sosyal hizmet uzmanı hakan berktaş, huzurevi fiyatları